Review of “4” by Stjepan Vrečko

The Macedonian group Baklava introduced themselves in 2006 with the debuting an eponymous album, on which they bravely stepped into the processing of traditional songs, and with the next, the second (Kalemar, 2008) to an author's approach in the wake of their own heritage. The third album, 2011's "Me mankas mucho", has been expanded with …

Turquoise! Тиркиз! Turkuaz! New video!

ТИРКИЗ: нов спот од БАКЛАВА! По успешната концертна промоција на албумот што ја имавме во петокот, во МКЦ, Баклава ви го презентира новото музичко видео за песната „Тиркиз“. https://www.youtube.com/watch?v=PPLbjJZr8Ks Видеото е изработено од продукцијата на „091“, и режијата е на Јана Мишо. Шминка: Ирена Сенокозлиоска. Музика: Елена Христова, текст: Сибо. Елена Баклава - вокали, Дејан …

Баклава во МКЦ! „4“ live @ MKC!

Баклава со концерт во МКЦ, Кино Фросина, 28.02.2020. Од 21 часот. Промоција на албумот „4“. Билети во МКЦ или тука: https://bileti.mkc.mk/index.php? Ја најавуваме концертната промоција на новиот албум „IV“.  Истиот ќе биде достапен и на винилно издание, кое ќе може да го набавите на промоцијата. Закажаната средба е на 28 февруари, во киното „Фросина“ во МКЦ. Втор концерт нема …

Четворката е новиот албум!

По неколку години создавање конечно излегува четвриот албум на групата Баклава. Јубилеен со своите четири страни. Богат со 13 песни, огромна екипа, различни жанрови и е вртење на сосема нова страница. Создадовме светска музика. Вложивме многу. И мака и љубов. Сметаме дека е ова најдобриот албум што сме го направиле до сега, и сме многу …